Uprawa sałaty w gruncie

Sałatę powinno się uprawiać w glebach, żyznych, próchnicznych, dobrze użyźnionych, umiarkowanie wilgotnych. Optymalny odczyn jest zbliżony do obojętnego – pH oscyluje w granicach 6,5. W takich warunkach sałata najefektywniej pobiera wodę i składniki pokarmowe. To istotne, gdyż warzywo tworzy słaby system korzeniowy. Jednocześnie jest przez to mało odporne na suszę – przy bezdeszczowej pogodzie wymaga podlewania. Niedobór wody powoduje nie tylko zahamowanie wzrostu, a później zamieranie roślin, lecz również pogarsza smak. Warzywa podlewa się rano, opcjonalnie wieczorem, by uniknąć strat wody.

Częstym błędem w uprawie jest intensywne nawożenie mineralne azotem. Zamiast tego sałatę można podlewać (a także pryskać) rozcieńczoną (np. 1:5) gnojówką z pokrzywy, która działa zniechęcająco na szkodniki, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób, a ponadto jest lekkim nawozem wzbogacającym glebę w azot. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z nawozów humusowych. Sałatę sadzi się w rozstawie 20-30×20-25cm. Dzięki temu ma wystarczająco dużo miejsca na formowanie dorodnych główek.

W sąsiedztwie sałaty warto uprawiać koper, który zniechęca wiele szkodników warzyw liściowych, a także bazylię, która zmniejsza ryzyko porażenia mączniakiem prawdziwym. Sałata może być siana przy większości warzyw, oprócz selera, pasternaku i pietruszki (działają na siebie antagonistycznie, to nie zgodni sąsiedzi). Dobrym przedplonem są m.in. ogórek, pomidor, burak ćwikłowy, szpinak i cebula. Ponadto sałatę warto uprawiać po nawozach zielonych, np. roślinach motylkowych. Co 3-4 lata należy zmienić miejsce uprawy, by ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób i szkodników warzyw liściowych. Dany zagon w warzywniaku można przeznaczyć na uprawę aksamitki, która udekoruje dane miejsce, ale przede wszystkim wydziela związki, które zwalczają chorobotwórcze nicienie grzybowe.

Sałata jest przysmakiem ślimaków. Szkody powodowane przez mięczaki można ograniczyć przez usypywanie wokół grządek z sałatą barier z mączki bazaltowej (przy okazji to naturalny nawóz) lub rozdrobnionych skorupek jaj. To ochrona czasowa, po deszczach bariery trzeba ponawiać.

Uprawa sałaty pod osłonami

Sałatę w tunelach foliowych, szklarniach i przeszklonych ogrodach zimowych można wysiewać wcześniej – od początku marca. Wysiewa się je bezpośrednio do gleby lub pojemników docelowych, ewentualnie produkuje rozsadę, którą po około 4-6 tygodniach przesadza w inne miejsce, np. do ogrodu. Z kolei sałatę w ogrzewanych pomieszczeniach, np. w na parapecie sieje się już od lutego.

Uprawa sałaty na balkonie i w ogrodach wertykalnych

Sałata należy do warzyw, które z powodzeniem można uprawiać na balkonie, m.in. w ogrodach wertykalnych, które pozwalają na oszczędność miejsca. Minimalna głębokość pojemników wynosi 8-10 cm. W tym wypadku bardzo ważne jest regularne podlewanie. Na etapie sadzenia podłoże można wymieszać z hydrożelem, który działa jak magazyn wody. Sałatę niezależnie od miejsca uprawy warto siać na raty, np. na trzy tury w odstępach 1-2 tygodniowych. włókniną. Gdy rośliny wytworzą 3-4 liście należy je przepikować, część przesadza się do nowych rzędów, zachowując ok. 20cm przestrzeni pomiędzy nimi.

Z naszego asortymentu polecamy:

Odmiany do całosezonowej uprawy (nie wybijają w pęd kwiatostanowy przy dłuższym dniu) – nasiona wysiewamy od marca do sierpnia.

– sałatę masłową: ‘Adinal’, ‘Alamer’, ‘Julek’, ‘Lento’, ‘Panter’
– sałatę kruchą – lodową: ‘Kamelot’, ‘Larsen’, ‘Stamir’
– mieszanki sałat: fryzowaną, liściową, kruchą, odmian zielonych
– sałatę rzymską ‘Galander’   

 Odmiany do wiosennej i jesiennego uprawy – wysiewamy od marca do końca kwietnia (aby uprawę skończyć do końca czerwca) i od połowy lipca do sierpnia (potrzebują do uprawy dnia o długości dnia do ok. 12 godzin – dłuższy dzień powoduje wybijanie roślin w pędy kwiatostanowe) Z naszego asortymentu do takiej uprawy polecamy sałatę masłową ‘Amur’.

Odmiany do wiosennej uprawy – wysiewamy od marca do końca kwietnia (aby uprawę skończyć do końca czerwca).Do takiej uprawy polecamy sałatę:

– masłową odm. ‘Królowa Majowych’
– kruchą – lodową: ‘Tarzan’

Odmiany do zimowej uprawy – wysiewamy od drugiej połowy sierpnia do początku października, a na rozsadnik do połowy września. Rozsadę na miejsce stałe wysadza się w październiku. W chłodniejszych rejonach Polski wysiane nasiona lub wysadzić rozsadę warto zabezpieczyć na okres mrozów agrowłókniną. Pod zimową uprawę sałaty należy wybierać miejsca dobrze nasłonecznione i osłonięte od silnych wiatrów. Główki sałaty będą są gotowe do zbioru od kwietnia do maja.
Z naszego asortymentu do takiej uprawy polecamy sałatę masłową ‘Humil’.