Uprawa bobu w gruncie

Wczesne i średnio wczesne odmiany bobu sieje się przez cały marzec do połowy kwietnia. Późne odmiany można siać przez kwiecień do pierwszych dni maja. Wczesny siew gwarantuje bardziej równomierne wschody i większy plon. W dodatku uprawy są mniej narażone na zniszczenia dokonywane przez mszyce. Nasiona wysiewa się na głębokość ok. 5-6cm, w odległości co 10cm, w rzędach oddalonych o 40 cm. Można siać także gniazdowo, po 2-3 nasiona w co 20-25 cm w rzędach co 40-50cm. Nasiona przed siewem warto zaprawić mączką bazaltową. To przy okazji naturalny nawóz.

Bób ma małe wymagania cieplne, kiełkuje już w temp. 3-4°C. Siewki wytrzymują przymrozki do – 4°C. Przed prognozowanymi mrozami uprawy warto okryć białą włókniną. Warzywo najlepiej rozwija się w temp. 18-22°C. Preferuje gleby żyzne, dość wilgotne o odczynie lekko zasadowym do obojętnego (pH= 6,5-7,0). Dobrze radzi sobie na glebach gliniastych. Lekkie, piaszczyste podłoża należy użyźnić, np. stosując nawozy organiczne. Bób dobrze plonuje w drugim i trzecim roku po oborniku (ok. 20-30 kg/10m2). Nie toleruje gleb suchych i kwaśnych. Na lżejszych glebach zaleca się przeprowadzić po wysiewie wałowanie. To gwarantuje bardziej regularne wschody bobu.

Bób nie jest wymagający względem przedplonu. W cyklu zmianowania można uprawiać go faktycznie po wszystkich warzywach, poza strączkowymi. Warto go także siać po aksamitce, która zwalcza chorobotwórcze nicienie glebowe.

Młode rośliny powinno się regularnie odchwaszczać. Gdy bób rozrośnie się, chwasty przestają być zagrożeniem. W czasie susz wymaga podlewania, źle reaguje na niedobór wody. To wpływa na wysokość, ale i jakość plonów. Można podlewać rozcieńczoną gnojówką ze skrzypu. Zawiera krzemionkę, która wzmacnia odporność roślin. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie obornika granulowanego lub nawozów humusowych.

Ze szkodników najgroźniejsze są mszyce. Oprócz tego szkody powoduje strąkowiec bobowy. Plon można zwiększyć (a przy okazji ograniczyć szkodliwość mszyc) przez ogławianie. Gdy rośliny wykształcą 2-6 strąków, ale ciągle jeszcze kwitną, usuwa się im wierzchołki (2-4cm). Bób nie traci energii na przyrost, a dzięki temu efektywniej zawiązuje strąki z nasionami. Szkodniki można zwalczać przez stosowanie preparatów domowej roboty opartych na bazie szarego mydła. Profilaktycznie przeciw chorobom i szkodnikom stosuje się m.in. gnojówki z pokrzywy.

Uprawa bobu w tunelu foliowym

Bób z powodzeniem można uprawiać pod osłonami, np. w wysokich tunelach foliowych. Trzeba pamiętać, że warzywa osiągają ok. 100-150cm wysokości. Uprawa nie różni się pod względem technologii w porównaniu z gruntem. Nasiona bobu można wysiewać wcześniej – od połowy lutego. W tym przypadku nie ma konieczności osłaniania włókniną.

Bób można uprawiać na dwa sposoby:

Uprawa z siewu bezpośredniego – ta metoda, opisana powyżej, jest najbardziej popularna, gdyż nie wymaga dodatkowego miejsca czy zabiegów w czasie produkcji rozsady.

Uprawa z rozsady – jest rzadko praktykowana, ale możliwa. Zaletą jest wcześniejsze uzyskanie plonu, mniejsze problemy z niedoborem wody, a także mszycami. Nasiona wysiewa się pod koniec stycznia i w lutym do oddzielnych pojemników (o średnicy ok. 10cm). Bób nie potrzebuje wysokich temperatur, ale wymaga światła. Pojemniki można ustawiać na parapetach w chłodnych pomieszczeniach lub w szklarni. Produkcja rozsady trwa ok. 5 tygodni. Należy hartować ją przez 7-10 dni przed sadzeniem w gruncie. Oznacza to, że donice z rozsadą wynosi się na zewnątrz na kilka do kilkunastu godzin. Bób nie należy do gatunków wrażliwych na długość dnia, jednakże warto odmiany dobierać pod termin siewu pod względem ich wczesności.

Z naszego asortymentu polecamy:

– Bób ‘Bachus’ – odmiana wczesna;
– Bób ‘Bartom’ i bób ‘Bonus’ – odmiany średnio wczesna;
– Bób ‘Windsor biały’ – odmiana dość późna.