W przypadku kapusty brukselki, jak i innych warzyw z rodziny kapustowatych, zaleca się wykorzystanie rozsady jako metody uprawy. Ze względu na długi okres wegetacyjny tego warzywa, kluczowym jest odpowiednio wczesne wykonanie siewu. Warto pamiętać, że brukselka wyróżnia się z grona niewielu warzyw, które możesz cieszyć się ich zbiorami nawet w okresie zimowym. Więc, aby zapewnić sobie obfite i zdrowe plony kapusty brukselki, pamiętaj o rozsądnej uprawie z rozsady i odpowiednim…

Czytaj więcej

Szpinak to jedno z najbardziej wartościowych warzyw. Rośnie szybko (okres wegetacyjny wynosi 30-50 dni), a w zależności od terminu siewu plonami można cieszyć się niemal przez cały rok. To gatunek, który zaleca się uprawiać z siewu bezpośredniego. Nie wymaga przeznaczania przestrzeni na produkcję rozsady, np. na domowych parapetach. Jak i kiedy siać szpinak? Siew szpinaku w ogrodzie – nasiona wysiewa się w kwietniu (na zbiór letni), na początku sierpnia (na…

Czytaj więcej

Rukola (rokietta siewna) to jedno z najłatwiejszych warzyw w uprawie, polecane nawet osobom początkującym. Plon można pozyskiwać z uprawy w ogrodzie, na balkonie i tarasie. Można uprawiać ją także pod osłonami (np. w tunelu), ale w praktyce taki obszar uprawy lepiej zagospodarować dla bardziej wymagających gatunków. Zaletą uprawy w tunelu – plon jest szybciej gotowy do zbioru. Możliwa jest uprawa w domu, np. jesienią i wiosną, na parapecie. Udaje się…

Czytaj więcej

Kukurydza z siewu bezpośredniego – to najpopularniejsza metoda uprawy. Najlepiej wysiewać je pod koniec maja (chłodniejsze rejonu Polski) lub na początku czerwca. Sieje się co 20cm w rzędach odległych co 40-45cm. Można siać punktowo po dwa nasiona, a potem pikować jedną siewkę. Głębokość siewu wynosi ok. 4cm. W przypadku  prognozowanych po siewie ochłodzeń obszar uprawy powinno się okrywać białą włókniną. Kukurydza z rozsady – nie jest często praktykowana, ale na…

Czytaj więcej

Kalarepa to warzywo o krótkim okresie wegetacyjnym, plonuje średnio po trzech miesiącach od siewu. Najczęściej uprawia się go w warzywniaku, uprawa w tunelach foliowych czy szklarniach, ze względu na małe wymagania cieplne nie ma sensu. Najpowszechniejsza i najpraktyczniejsza jest uprawa z rozsady. Kalarepa z rozsady – metoda pozwala na osiągnięcie wcześniejszego plonu. Optymalne są dwa terminy: 1 – nasiona wysiewa się od 20 lutego do 31 marca, a rozsadę sadzi…

Czytaj więcej

Oberżyna (bakłażan) charakteryzuje się długim okresem wegetacyjnym, sam okres produkcji rozsady trwa długo, nawet dwukrotnie dłużej w porównaniu z wieloma innymi warzywami. Zwykle okres od siewu do sadzenia wynosi 8-10 tygodni. Nasiona trzeba siać do pojemników umieszczonych w ogrzewanym pomieszczeniu w terminie od stycznia do marca. Sadzonki (powinny mieć przynajmniej 7-8 liści właściwych) sadzi się pod osłonami (tunele nieogrzewane, szklarnie) od połowy marca do maja. W Polsce nie uprawia się…

Czytaj więcej

Jarmuż uprawia się dwoma metodami: przez bezpośredni siew do gruntu oraz produkcję rozsady (najpopularniejszy sposób u warzyw kapustowatych). Siew bezpośredni wykonuje się w czerwcu i lipcu. Nasiona warto wysiewać „na raty”, na 2-3 razy (np. w odstępach dwutygodniowych), aby wydłużyć plonowanie. Stosuje się siew rzędowy, w rzędach odległych o ok. 50cm. Młode rośliny należy pikować, aby zapewnić im więcej przestrzeni. Ze względu na letni termin zabiegu i związane z tym…

Czytaj więcej

Cukinię w gruncie zaleca się siać po 15 maja – a do 15 czerwca. Sieje się po dwa nasiona, a później usuwa słabszą siewkę. Rozsadę wyprodukowaną w pomieszczeniu zaleca się sadzić nie wcześniej niż 20 maja. Cukinia produkowana z rozsady wcześniej rozpoczyna owocowanie. Pamiętajmy żeby patrzeć na to co dzieje się za oknem, jakie temperatury przewidują meteorolodzy w nocy, po 15 maja – siejmy lub sadźmy kiedy już będzie ciepło….

Czytaj więcej

Najlepszą metodą uprawy brokułu, podobnie jak innych warzyw kapustowatych jest produkcja rozsady. Siew wykonuje się w kilku terminach:– Nasiona brokułu wysiewa się w drugiej połowie lutego, a rozsadę – w ogrodzie czy polu – sadzi w kwietniu. Tak postępuje się z wczesnymi odmianami.– Nasiona wysiewa w marcu lub kwietniu, rozsadę sadzi w maju lub czerwcu. Brokuły dają plon letni.– Nasiona wysiewa się w czerwcu, a rozsadę wysadza w lipcu (zwykle…

Czytaj więcej

Skuteczna uprawa ogórków z siewu związana jest z właściwym momentem wysiewu nasion w glebie, co zwykle przypada na drugą połowę maja. W przypadku odmian wczesnych, warto rozważyć wysiew od 10 maja, uwzględniając warunki pogodowe, natomiast odmiany późne lepiej siać na przełomie maja i czerwca. Najlepszym podejściem do siewu bezpośredniego jest umieszczenie nasion w dołkach, 2-3 nasiona na każde 15 cm w rzędach. Ważne jest zachowanie odstępu między rzędami na poziomie…

Czytaj więcej

Uprawa sałaty w gruncie Sałatę powinno się uprawiać w glebach, żyznych, próchnicznych, dobrze użyźnionych, umiarkowanie wilgotnych. Optymalny odczyn jest zbliżony do obojętnego – pH oscyluje w granicach 6,5. W takich warunkach sałata najefektywniej pobiera wodę i składniki pokarmowe. To istotne, gdyż warzywo tworzy słaby system korzeniowy. Jednocześnie jest przez to mało odporne na suszę – przy bezdeszczowej pogodzie wymaga podlewania. Niedobór wody powoduje nie tylko zahamowanie wzrostu, a później zamieranie…

Czytaj więcej

Uprawa bobu w gruncie Wczesne i średnio wczesne odmiany bobu sieje się przez cały marzec do połowy kwietnia. Późne odmiany można siać przez kwiecień do pierwszych dni maja. Wczesny siew gwarantuje bardziej równomierne wschody i większy plon. W dodatku uprawy są mniej narażone na zniszczenia dokonywane przez mszyce. Nasiona wysiewa się na głębokość ok. 5-6cm, w odległości co 10cm, w rzędach oddalonych o 40 cm. Można siać także gniazdowo, po…

Czytaj więcej