Kalarepa to warzywo o krótkim okresie wegetacyjnym, plonuje średnio po trzech miesiącach od siewu. Najczęściej uprawia się go w warzywniaku, uprawa w tunelach foliowych czy szklarniach, ze względu na małe wymagania cieplne nie ma sensu. Najpowszechniejsza i najpraktyczniejsza jest uprawa z rozsady.

Kalarepa z rozsady – metoda pozwala na osiągnięcie wcześniejszego plonu. Optymalne są dwa terminy: 1 – nasiona wysiewa się od 20 lutego do 31 marca, a rozsadę sadzi w ogrodzie od 20 do 30 kwietnia (zbiór wczesny). 2 – nasiona wysiewa się w czerwcu, a rozsadę wysadza od 1 lipca do 15 sierpnia (zbiór późny). Najlepsze warunki do rozwoju to ustawienie na parapecie czy przy oknie widnego, ale nieogrzewanego lub słabo ogrzewanego pomieszczenia, np. ganku czy ogrodu zimowego. Z braku takich miejsc rozsadę często produkuje się w pomieszczeniach ogrzewanych. Na dwa tygodnie przed planowanym wysadzeniem warto sadzonki hartować wynosząc na dzień na zewnątrz, na kilka godzin.

Kalarepa z siewu do gruntu – nasiona wysiewa się od początku kwietnia do czerwca. Można siać co kilka dni „na raty”, tak jak czasami uprawia się rzodkiewkę. Nasiona wysiewa się w rzędach, ale punktowo, co 20-30cm. Można siać gęściej, ale wtedy rośliny należy pikować, gdy mają po 3-4 liście. Odległości pomiędzy rzędami wynoszą 20-25cm.

Nasiona w obu przypadkach sieje się na głębokość 1cm. Kiełkują w ciągu kilku do kilkunastu dni. Warto je wcześniej zaprawić w mączce bazaltowej (naturalny sposób ochrony). Kalarepę można uprawiać w pojemnikach, np. na balkonie lub tarasie (zaleca się wybierać produkcję z rozsady). Pojemnik na jedno warzywo powinien mieć co najmniej 10l pojemności.

Wymagania i pielęgnacja kalarepy

Kalarepa ma niskie wymagania cieplne. Lubi temperatury w zakresie 12-18ºC w dzień i 8-10ºC nocą. Optymalnie kiełkuje w temp. 14ºC. Znosi krótkotrwałe przymrozki, ale temperatura nie powinna spadać poniżej 6ºC na dłużej. To obniża plonowanie, a oprócz tego może skłonić roślinę do wykształcenia pędów kwiatostanowych. Stanowisko uprawy powinno być słoneczne. Warzywo preferuje żyzne, próchnicze gleby o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego (pH=6-7). Dobrze plonuje uprawiana w pierwszym roku po oborniku. Warto stosować także duże ilości kompostu. Podłoże powinno być starannie przygotowane, odchwaszczone i spulchnione przed sadzeniem kalarepy.

Kalarepy nie wolno siać/sadzić po innych roślinach z rodziny kapustowatych (kapusta, brokuł, kalafior, gorczyca, rzepak). Nie powinna rosnąć w danym miejscu częściej niż co 3-4 lata. Dobrymi sąsiadami są groch, fasola i sałata. Nawożenie mineralne w przydomowym ogrodzie nie jest potrzebne. W czasie długotrwałych susz (głównie dotyczy uprawy na zbiór późny) powinno się ją nawadniać. Wtedy zgrubienie jest większe i ma lepszy smak. Kalarepa tworzy silny, ale płytki system korzeniowy. Nadmiar wody również nie jest korzystny. Przy częstych, długotrwałych deszczach dochodzi do pękania zgrubienia łodygi (zwłaszcza w uprawie w mniej przepuszczalnym podłożu). Uprawy kalarepy należy regularnie odchwaszczać.
Do podlewania można używać gnojówek z pokrzywy, skrzypu czy wrotyczu, np. w rozcieńczeniu 1:5. Dostarczają składników pokarmowych, ograniczają ryzyko wystąpienia chorób i odstraszają szkodniki glebowe. Na kalarepie mogą wystąpić te same problemy co na innych warzywach kapustnych, np. kiła kapusty, mączniaki, bielinek kapustnik i mszyce.

Z naszego asortymentu polecamy:

Odmiany do uprawy całosezonowej – nasiona można wysiewać od wiosny do sierpnia i zbierać plony od połowy kwietnia aż do października.


Kalarepa ‘Korfu F1’wytwarza zgrubienie o kulisto-eliptycznym kształcie i jasno-zielonkawym zabarwieniu, z cienką skórką. Jest to bardzo wczesna odmiana – kalarepy zbierzemy po 80 dniach od wysiewu. Jest odporna na pękanie i łykowacenie. 
Kalarepa ‘Blanktyt’ – odmiana wytwarza zgrubienie o kulisto-eliptycznym kształcie i fioletowym zabarwieniu.